Przejdź do treści

Omówienie Księgi Rut (BibleProject)

  • przez
Omówienie Księgi Rut – film wyprodukowany przez BibleProject

Bóg posługuje się wierną nie-Izraelitką, aby doprowadzić do przywrócenia swojego ludu. 

Księga Rut jest pięknie skonstruowanym obrazem tego, jak dobre zamiary Boga współgrają z ludzkimi decyzjami. To opowieść o miłości, stracie, wierności i odkupieniu. 

Wierna Poganka 

Rozpoczynająca się „w dniach, kiedy rządzili sędziowie” Księga Rut opowiada historię Naomi, moabickiej wdowy Rut i rolnika Boaza. Cztery rozdziały tej księgi są zaprojektowane z celową symetrią. Pierwsze i ostatnie rozdziały odzwierciedlają, jak wierność przekształciła tę historię tragedii i śmierci w historię radości i narodzin. Rozdziały środkowe pokazują, jak Naomi i Rut układają plan, po czym następuje spotkanie Rut i Boaza, a następnie Naomi i Rut są szczęśliwe. 

Co ciekawe, Bóg jest ledwie wspomniany w Księdze Rut. W czasie, gdy my oczekujemy, że Bóg będzie działał poprzez sędziego lub króla, Bóg wypełnia swoją wolę poprzez codzienną wierność swojego ludu. Ta wierność nie tylko przynosi korzyści Naomi i jej rodzinie, ale także błogosławi świat poprzez ród Dawida, z którego ostatecznie miał pochodzić Mesjasz. 

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkiem: https://bibleproject.com/explore/video/ruth/ 

  

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób. 

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem:https://bibleproject.com/polish/ 

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski