Przejdź do treści

Omówienie Pieśni nad Pieśniami (Bible Project)

  • przez
Omówienie Pieśni nad Pieśniami – film wyprodukowany przez BibleProject

Co robi w Biblii hebrajska poezja miłosna? 

Osobliwa księga w Biblii, Pieśń nad Pieśniami, znana również jako Pieśń Salomona, technicznie nie jest księgą. To pieśń miłosna między dwoma kochankami! Na podstawowym poziomie znaczeniowym księga ta jest pikantną hebrajską poezją miłosną, ale w Księdze Przysłów widzimy dążenie ludzkości do mądrości przedstawione przez symbolikę mężczyzny uganiającego się za kobietą w ogrodzie. Tak więc pieśń działa na dwóch poziomach – świętuje ludzkie pragnienie intymności i wskazuje na ostateczny cel ludzkości: zjednoczenie z Bogiem i jego mądrością. 

Zjednoczeni w Ogrodzie  

Kiedy czytasz Pieśń nad Pieśniami, możesz zauważyć kilka obrazów znanych z innych części Pisma Świętego. W szczególności, jest ona przepełniona obrazami ogrodu. Alegorie miłości Boga do Jego ludu są wplecione w gobelin poematu, tworząc piękny obraz tego, czym w zamyśle Boga ma być miłość, odbijając się echem od Adama i Ewy w ogrodzie Eden. W pieśni mężczyzna i kobieta nieustannie szukają i odnajdują się nawzajem, a pieśń kończy się ich ponownym spotkaniem w ogrodzie, pod drzewem owocowym. 

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkiem: https://bibleproject.com/explore/video/song-songs/  

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób. 

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem:https://bibleproject.com/polish/ 

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski