Przejdź do treści

Księga Rodzaju i Starożytna Geografia Kosmiczna

  • przez

Autorzy artykułu: Tim Mackie i Aeron Sullivan / BibleProject

Biblia jest historycznie najbardziej czytaną, szeroko rozpowszechnioną, powszechnie cytowaną, a jednocześnie szeroko krytykowaną książką wszechczasów. Nie brakuje w niej tematów do debaty, a pierwsza i druga strona Księgi Rodzaju były niestety faworytami kontrowersji z powodu debaty pomiędzy historią stworzenia a teorią ewolucji.
Niezależnie od tego, z którą stroną tego argumentu się zgadzasz, zaczyna się on od interpretacji Księgi Rodzaju, i w pewien sposób ma to sens, gdyż Księga Rodzaju pochodzi od hebrajskiego słowa Bereshit, które oznacza ?na początku?. To tutaj widzimy, jak Bóg przygotował scenerię dla Ogrodu Eden i wszystkiego, co się po tym wydarzy łącznie z Adamem i Ewą.


Niemniej jednak, zanim przejdziemy do Ogrodu i Upadku, musimy przyjrzeć się bardziej szczegółowo rozdziałowi pierwszemu pierwszej księgi Biblii.


Podczas, gdy będziemy w tym roku czytać całą Biblię, myślimy, że odkryjesz, że Bóg ma talent do dramatu. Ujawnia się On poprzez płonące krzewy, wyszukane wizje i przychodzi na świat poprzez biedną nastolatkę z klasy robotniczej. To powiedziawszy, coś, czego Bóg nie wydaje się zazwyczaj robić, kiedy objawia się w historii, to udzielanie lekcji nauk ścisłych. Nie mówimy tutaj, że Bóg nie móże czegoś takieg zrobić, a raczej, że w Biblii On tego nie robi.
Innymi słowy: jeśli czytasz Biblię w jej historycznym i literackim kontekście, nie znajdziesz żadnego tekstu, w którym Bóg zaktualizowałby nasze rozumienie astrofizyki lub biochemii.

Bóg objawił się ludowi starożytnego Izraela (pierwotnych odbiorców Biblii), a gdy to czynił, mówił w sposób odpowiedni dla ich kulturowego rozumienia wszechświata. Ta prosta obserwacja ma ogromne znaczenie dla zrozumienia tego, co dzieje się w pierwszym rozdziale Księgi Rodzaju.

Trzypoziomowy wszechświat


Jako punkt wyjścia przyjrzyjmy się głębiej, jak starożytni Izraelici rozumieli podział nieba i ziemi. Współcześni ludzie myślą o Ziemi jako o kuli ziemskiej krążącej wokół Słońca w ogromnej przestrzeni, ale w starożytnym świecie, w tym w świecie Izraelitów, ludzie widzieli rzeczy zupełnie inaczej.
W całej Biblii znajdujemy powszechny w starożytności pogląd, że kosmos był uporządkowany na trzech poziomach, że składał się z trzech odrębnych sfer ułożonych jedna na drugiej: nieba, ziemi otoczonej wodą i wód poniżej.


Ziemia była płaska w kształcie dysku unoszącego się nad głębokimi wodami kosmicznymi, dlatego jeśli kopałbyś wystarczająco głęboko, w końcu trafiłbyś w wodę (to jest „głębina” w Księdze Rodzaju 1: 2), dlatego wierzono, że ziemia musi być zawieszona lub „unosząca się” nad głębiną na filarach (być może słyszałeś biblijne zdanie „filary ziemi”). Ziemia, otoczona wodami, to miejsce, w którym żyli ludzie i zwierzęta lądowe, a wody wokół niej były „morzem”, gdzie żyły wszystkie stworzenia morskie.
Starożytni Izraelici również zaobserwowali, że niebo miało kształt kopuły, a słońce, księżyc i gwiazdy były osadzone w tej kopule.
Nad niebem było więcej wody, którą kopuła zazwyczaj powstrzymywała, choć nie zawsze, co by wyjaśniało, dlaczego czasami padał deszcz.

Pomimo tego, że świat funkcjonował tak samo jak dzisiaj, rozumienie przez Izraelitów tego funkcjonowania różniło się dramatycznie od współczesnego rozumienia.


My w dniu dzisiejszym korzystamy z historii kilku tysięcy lat odkryć naukowych i dlatego mamy szerszy kontekst dla wszechświata niż ludzie na starożytnym Bliskim Wschodzie.

Zachęcamy, abyś miał to wszystko na uwadze, gdy zagłębisz się w „Początek” czytając werset pierwszy pierwszego rozdziału Księgi Rodzaju.

Pamiętaj, że miało to nastąpić dopiero w VI wieku pne. gdy Pitagoras po raz pierwszy zasugerował, że ziemia jest okrągła, i w XVI wieku ne., kiedy to zostało zademonstrowane poprzez opłynięcie ziemi. Jednakże, nie oznacza to wcale, że opis świata w rozdziale 1 Księgi Rodzaju jest „zły”, oznacza to po prostu, że jego celem nie jest przedstawienie naukowego opisu świata.
To, co autor Księgi Rodzaju stara się zrobić, to to, że stara się on zmienić twój pogląd na to, kim jest Bóg i dlaczego stworzył ten dziwny i wspaniały świat wraz z nami jako jego częścią.
Są to kwestie, na które zwróć uwagę czytając pierwszą i drugą stronę Biblii.

Mamy nadzieję, że jest to pomocne i wciągające oraz zachęca do zadawania pytań, które nidgy wcześniej nie przyszły ci do główy.

Artykuł ten został przetłumaczony z języka angielskiego ze strony organizacji BibleProject. Link do oryginalnego artykułu https://bibleproject.com/blog/genesis-ancient-cosmic-geography/

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób.

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem: https://bibleproject.com/polish/

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski