Przejdź do treści

Omówienie Ewangelii Łukasza (BibleProject)

  • przez
Omówienie Ewangelii Łukasza część 1 – film wyprodukowany przez BibleProject

Królestwo Boże jest dobrą nowiną dla ubogich.

Łukasz dokumentuje, jak Jezus zapoczątkował Królestwo Boże na ziemi, tworząc nowy Izrael, który obejmuje biednych, wyrzutków i zmarginalizowanych. Jezus odwraca porządek świata i wywyższa pokornych. Oferuje im miejsce przynależności w wiecznym Królestwie Bożym oraz wolność od zła i grzechu.

I tak jak to Królestwo jest niespodziewane, tak samo niespodziewane są rządy Jezusa jako mesjańskiego Króla. Będzie panował nad swoim ludem poprzez służbę i cierpienie. Jego śmierć na krzyżu zapoczątkowuje Królestwo naznaczone miłością i poświęceniem.

Wywrócone do góry nogami królestwo Jezusa

Ewangelia Łukasza podkreśla odwróconą naturę Królestwa Bożego – miejsca, w którym wszyscy są mile widziani, a struktury władzy są odwrócone. Jest to miejsce, w którym ubodzy i pokorni, wyrzutki społeczeństwa, są wyniesieni na zaszczytne miejsca. Łukasz podkreśla to poprzez serię przypowieści o bankietach, w których Jezus ilustruje, że wszyscy są mile widziani w Bożej rodzinie.

Omówienie Ewangelii Łukasza część 2 – film wyprodukowany przez BibleProject

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkami: https://bibleproject.com/explore/video/luke-1-9/ oraz https://bibleproject.com/explore/video/luke-10-24/

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób.

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem: https://bibleproject.com/polish/

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski