Przejdź do treści

Omówienie Ksiąg Ezdrasza i Nehemiasza (BibleProject)

  • przez
Omówienie Ksiąg Ezdrasza i Nehemiasza – film wyprodukowany przez BibleProject

Wielu Izraelitów wraca do Jerozolimy po wygnaniu. Jednak ich plan odbudowy świątyni i powrotu do wierności przymierzu nie do końca idzie zgodnie z planem. 

Zarówno Zerubbabel, jak i Nehemiasz odgrywają rolę w odbudowie Bożej świątyni, przy czym Zerubbabel przejmuje odpowiedzialność za sprawy zarządzania, a Nehemiasz odbudowuje mury Jerozolimy. Ezdrasz, potomek Aarona, przybywa do Jerozolimy później i naucza praw Bożych powygnaniowe pokolenie Żydów. 

Zauważ, jak lud przyjmuje i reaguje na nauki Ezdrasza. Może ci to przypominać, jak ludzie reagowali na nauki Jezusa o Królestwie Bożym. Jak powiedział Jezus: „Kto ma ucho, niechaj słucha”. To trafne przypomnienie, że bez względu na kontekst, lud Boży zmaga się z odpowiedzią na wierność przymierza. Wszyscy musimy otrzymać nowe serce, aby być wiernymi partnerami przymierza, jakimi byliśmy stworzeni. 

Powrót z wygnania  

Pierwotnie napisane jako jedna księga w Biblii Hebrajskiej, Ezdrasz i Nehemiasz dokumentują spełnienie Bożej obietnicy, że Izrael powróci do domu po 70 latach wygnania w Babilonie i ponownie odbuduje swoją zrujnowaną świątynię. 

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkiem: https://bibleproject.com/explore/video/ezra-nehemiah/ 

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób. 

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem:https://bibleproject.com/polish/ 

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube:  https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski