Przejdź do treści

Omówienie Księgi Estery (Bible Project)

  • przez
Omówienie Księgi Estery – film wyprodukowany przez BibleProject

W księdze Estery Bóg nigdy nie jest wspomniany, ale jego opatrzność jest wszędzie. 

Autor Estery dokonał fascynującego wyboru, aby nie wspominać wyraźnie o Bogu w tej historii, ale jeśli zwracasz uwagę, wątki jego boskiego działania są wszędzie. Księga genialnie przedstawia momenty „zbiegów okoliczności” i „przypadkowości” ratujących naród żydowski przed spiskiem Hamana, który chciał ich zgładzić. 

Ta historia przypomina, że nawet gdy Bóg wydaje się nieobecny, nie opuszcza swojego ludu. On działa w naszym życiu i pozostaje wierny swoim obietnicom nawet wtedy, gdy żyjemy na wygnaniu. 

Życie na Wygnaniu  

Klasyczna opowieść o walce dobra ze złem, Księga Estery jest wyjątkową historią w Biblii. Daje nam wgląd w naród żydowski, który po wygnaniu pozostawał poza swoją ojczyzną, zwłaszcza o tych, którzy żyli w Imperium Perskim. 

Bóg wykorzystuje Esterę i jej wuja, Mordechaja, dwóch wygnanych Izraelitów, aby uratować swój lud przed zagładą. Jest to historia triumfu i do dziś jest obchodzona przez Żydów co roku w święto Purim. 

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkiem: https://bibleproject.com/explore/video/esther/ 

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób. 

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem:https://bibleproject.com/polish/ 

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski