Przejdź do treści

Omówienie Księgi Hioba (Bible Project)

  • przez
Omówienie Księgi Hioba – film wyprodukowany przez BibleProject

Zgłębiaj trudne pytanie o stosunek Boga do ludzkiego cierpienia.  

Księga Hioba otwiera się ciekawą sceną sali sądowej, w której szatan, czyli oskarżyciel, kwestionuje Bożą politykę nagradzania sprawiedliwych ludzi, takich jak Hiob. Mówi, że Hiob jest sprawiedliwy tylko dlatego, że Bóg go nagrodził. Niech cierpi, mówi, wtedy zobaczymy jego prawdziwy charakter. 

Reszta historii jest przedstawiona poprzez zwartą hebrajską poezję, w której Hiob, jego żona i przyjaciele spekulują, dlaczego Hiob cierpi. Czy nie jest on sprawiedliwym człowiekiem? Dlaczego Bóg miałby na to pozwolić? Hiob zarzuca Bogu, że jest niesprawiedliwy i nie zarządza światem zgodnie z zasadami sprawiedliwości, i wzywa Boga, by się wytłumaczył. 

Dobry i Dziki Świat Boga 

W odpowiedzi na błagania Hioba, Bóg zabiera go na wycieczkę po wszechświecie, przypominając mu, że świat ma porządek i piękno, ale jest też dziki i niebezpieczny. Problem ludzkiego cierpienia nie jest tak prosty jak nagroda i konsekwencja. Świat Boga jest o wiele bardziej złożony, a on sam trzyma w garści aspekty wszechświata, których nawet nie jesteśmy w stanie pojąć. Więc chociaż nie zawsze wiemy, dlaczego cierpimy, możemy zanieść nasz ból i żal do Boga i zaufać, że jest mądry i wie, co robi. 

Księga Hioba zachęca nas do zaufania Bożej mądrości i charakterowi bez względu na okoliczności. 

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkiem: https://bibleproject.com/explore/video/job/ 

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób. 

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem:https://bibleproject.com/polish/ 

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski