Przejdź do treści

Omówienie Księgi Sędziów (BibleProject)

  • przez
Omówienie Księgi Sędziów – film wyprodukowany przez BibleProject

Izrael porzuca Boga i zostaje całkowicie zdeprawowany w nowej ziemi.

Co się dzieje, gdy Izrael zapomina o swoim Bogu? Księga Sędziów ukazuje tragiczną spiralę upadku Izraela. To otrzeźwiające badanie ludzkiego stanu, które podkreśla potrzebę wybawiciela.

Wpadanie w Szaleństwo

Po śmierci Jozuego lud Izraela rozpoczął spiralę upadku. Izrael zaczyna przejmować skorumpowane praktyki Kananejczyków, których nie udało im się wypędzić z tego kraju. Prowadzi to do powtarzającego się cyklu grzechu, ucisku, pokuty, wyzwolenia i pokoju, który ostatecznie prowadzi z powrotem do grzechu.

Księga Sędziów wymienia sześciu sędziów  tego okresu i ukazuje ich rosnącą korupcję. Ci sędziowie startują dość dobrze (Otniel, Ehud, Debora), ale stają się coraz gorsi (Gideon, Jefte, Samson). Książka kończy się dwiema bardzo niepokojącymi historiami, które pokazują, jak niesamowicie bezprawni stali się ludzie. Najważniejszy werset podsumowujący to mówi: „W tamtych czasach Izrael nie miał króla i każdy robił to, co było słuszne w ich własnych oczach”.

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkiem: https://bibleproject.com/learn/judges/   

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób.

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem: https://bibleproject.com/polish/

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski