Przejdź do treści

Omówienie Księgi Rodzaju cz. 1 (BibleProject)

  • przez
Omówienie Księgi Rodzaju, część 1 – film wyprodukowany przez BibleProject

Bóg tworzy dobry świat i nakazuje ludziom zarządzać nim, ale oni wciąż na nowo wybierają bunt.

Kiedy Bóg patrzy na świat, który stworzył, oświadcza, że świat jest dobry. Osadza ludzi jako swoich partnerów w rządzeniu stworzeniem, ale ludzie decydują się robić to, co jest dobre w ich własnych oczach, co ostatecznie prowadzi do śmierci. W pierwszych jedenastu rozdziałach Biblii opisano dobroć Boga i powtarzające się bunty ludzkości, które wprowadzają przemoc, nieporządek i powstanie Babilonu.
To właśnie wydarzenia w tych pierwszych rozdziałach skłoniły Boga, aby odpowiedział na ludzkie zło swoim planem odkupienia.

Na początku

Genesis (Księga Rodzaju), przetłumaczone jako „pochodzenie” z języka greckiego, stanowi podstawę odkupieńczej historii biblijnej.

Historia zaczyna się od tego, że Bóg staje w obliczu chaosu i nieporządku, aby wprowadzić porządek i piękno poprzez stworzenie. Ludzie zostają uformowani i wyznaczeni do uczestniczenia w boskich rządach wszechświata. Jako jego przedstawiciele, ludzkość może zadecydować, aby zaufać Bogu i otrzymać mądrość do zarządzania, co przyniosłoby błogosławieństwo dla całego świata.


Jednak ludzie decydują się na samodzielne zdefiniowanie dobra i zła, co rozpoczyna destrukcyjny cykl, który ponownie wprowadza chaos i nieporządek do dobrego świata Bożego.
Pierwsze jedenaście rozdziałów Księgi Rodzaju ukazuje powtarzający się temat buntu, od ogrodu po Kaina i Abla, poprzez „synów Bożych”, potop i wreszcie Babilon.

Bóg nadal daje ludzkości szansę niesienia błogosławieństwa światu, a oni nieustannie wybierają własną drogę.
Jednak Bóg obiecuje, nawet w naszym buncie, że zraniony zwycięzca przyjdzie pokonać zło u jego źródła. To ten właśnie plan Bóg uruchamia począwszy od rozdziału 12 Księgi Rodzaju.

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkiem: https://bibleproject.com/explore/genesis-1-11/

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób.

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem: https://bibleproject.com/polish/

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski