Przejdź do treści

Omówienie Księgi Jozuego (BibleProject)

  • przez
Omówienie Księgi Jozuego – film wyprodukowany przez BibleProject

Jozue prowadzi Izrael do osiedlenia się w ziemi obiecanej.

Księga Jozuego pokazuje nam wierność Boga wobec Jego przymierza z Izraelitami, aby wprowadzić ich do ziemi, którą obiecał Abrahamowi. Ta księga wskazuje na znaczenie posłuszeństwa przymierzu przed, w trakcie i po wypełnieniu przez Boga obietnic.

Ziemia obiecana

Na początku Księgi Jozuego Jozue zostaje wyznaczony na nowego przywódcę Izraela, nowego Mojżesza. Nakazuje on posłuszeństwo przymierzu, wysyła szpiegów do kraju i prowadzi Izraelitów przez wody Jordanu. Tam Jozue napotyka niebiańskiego dowódcę, który wyjaśnia, że w bitwach, które ujawni ta księga, nie będzie chodziło o Izrael przeciwko innym narodom, ale o to, że Bóg wypełnia swoją obietnicę daną rodzinie Abrahama.

W kolejnych bitwach Izrael uczy się na własnej skórze postępowania w wierności przymierzu. W tym czasie niektórzy Kananejczycy poddają się bez oporu, chociaż większość próbuje unicestwić Izraelitów. Sprawiedliwość, którą Bóg sprowadza na ludzkie zło, w wyjątkowy sposób przejawia się w osobie Jozuego, za pomocą którego Bóg wypędza Kananejczyków. Pokonawszy swoich wrogów, lud Izraela podzielił ziemię pomiędzy swoje plemiona i otrzymał ostatnie wezwanie od Jozuego, aby dochować wierności przymierzu.

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkiem: https://bibleproject.com/learn/joshua/  

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób.

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem: https://bibleproject.com/polish/

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski