Przejdź do treści

Omówienie Księgi Kapłańskiej (BibleProject)

  • przez
Omówienie Księgi Kapłańskiej – film wyprodukowany przez BibleProject

Bóg łaskawie umożliwia ludziom życie w Jego obecności.

Bóg pragnie mieszkać z Izraelem, ale nawet Mojżesz nie może wejść do Przybytku. W jaki sposób ludzie Izraela, przy całym swoim moralnym zepsuciu, mogą stać się partnerami przymierza z Bogiem w błogosławieniu narodów? Księga Kapłańska odpowiada na to pytanie na trzy zaskakujące sposoby.

Tabernakulum

Bóg zawarł przymierze z Izraelem i ofiarował im swoją obecność zamieszkując z nimi. Jednak Izrael nie może zbliżyć się do Niego z powodu ich zepsucia. W odpowiedzi Bóg wprowadza zbiór określonych ofiar, zasad kapłaństwa i praw czystości zapisanych w Księdze Kapłańskiej.

Poprzez ofiary Bóg stworzył drogę zarówno do uwielbienia Go, jak i przebaczenia win. Rytualne ofiary i święta pozwoliły Izraelowi pamiętać o Bogu i odnosić się do Niego jako Jego lud. Aby reprezentować lud Bogu, a Boga ludowi, Bóg ustanawia kapłaństwo, królewską odpowiedzialność dla Aarona i jego synów (którzy w bolesny sposób uczą się szanować swoje powołanie!). Bóg wprowadza także rytualne i moralne prawa czystości, aby pomóc Izraelowi zobaczyć, jak Boża świętość wpływa na każdą dziedzinę życia.

Księga Kapłańska kończy się wezwaniem do wierności przymierzu. Pomimo grzechu i nieczystości Izraela, Bóg stworzył sposób na zakrycie grzechu, pozwalając Izraelowi żyć blisko Niego.

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkiem: https://bibleproject.com/explore/leviticus/

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób.

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem: https://bibleproject.com/polish/

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski