Przejdź do treści

Omówienie Księgi Ozeasza (BibleProject)

  • przez
Omówienie Księgi Ozeasza – film wyprodukowany przez BibleProject

Ozeasz oskarża Izraelitów o zerwanie przymierza z Bogiem i ostrzega ich przed tragicznymi konsekwencjami, jakie mają nastąpić.

Północne Królestwo Izraela odniosło umiarkowane sukcesy w podboju sąsiednich królestw, ale wewnętrznie było duchowo zbankrutowane. W Księdze Ozeasza, za panowania króla Jeroboama II, Bóg wysyła Ozeasza do Izraela, aby upomniał ich o ich zepsuciu w wiecznym czczeniu bożków i ich zależności od innych narodów.

Miłość wszystko zwycięża

Król Jeroboam II, jeden z najgorszych królów w historii Izraela, stał się apatyczny i pozwolił, by naród wpadł w amok kultu bożków, czym przyzwolił Izraelitom na oszustwa, kradzieże, uprawianie nielegalnego seksu, a nawet na ciągłe mordowanie się nawzajem. Stając się zimni i odlegli, zapomnieli o poznawaniu Boga – ich pierwszej, intymnej miłości – zapoczątkowując tym katastrofę, która niebawem uderzy poprzez oblężenie przez Asyrię. Ale Bóg nie zapomina o Izraelu nawet w ich samozniszczeniu i uczy nas, że miłość jest najsilniejszą siłą ze wszystkich, nawet pomimo grzechu.

Nadzieja wciąż nadejdzie w osobie Bożego Mesjasza.

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkiem: https://bibleproject.com/learn/hosea/   

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób.

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem: https://bibleproject.com/polish/

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski