Przejdź do treści

Omówienie Księgi Powtórzonego Prawa (BibleProject)

  • przez
Omówienie Księgi Powtórzonego Prawa – film wyprodukowany przez BibleProject

Mojżesz daje Izraelowi ostatnie słowa ostrzeżenia i błogosławieństwa.

Pod koniec swojego życia Mojżesz wygłasza ostatnie wezwanie do wierności przymierzu. Opisuje dotychczasową historię, zbiór praw oraz pouczenie dla Izraela aby słuchał i był posłusznym, zamiast buntować się. Widzi ponurą przyszłość Izraela, ale także obiecaną nadzieję.

Słuchaj, Izraelu

Po 40 latach wędrówki po pustkowiu nowe pokolenie jest gotowe do wkroczenia do ziemi obiecanej. Mojżesz gromadzi ich i przekazuje ostatnie przesłanie.

Przypomina im o buncie Izraela i łasce Bożej okazywanej im aż do tej pory oraz wzywa ich do wierności przymierzu. W tej części znajdujemy Szemę (którą Jezus później nazywa pierwszym i największym przykazaniem). Sercem Szemy jest wezwanie do słuchania i posłuszeństwa poprzez poświęcenie swoich emocji i woli wyłącznie Bogu. Następnie Mojżesz daje prawa dotyczące wielbienia i przywódców Izraela, a także ich życia cywilnego i społecznego.

Na zakończenie swojego przemówienia Mojżesz daje ostrzeżenie i ultimatum. Słuchanie i posłuszeństwo Bogu doprowadzi do błogosławieństwa, ale nieposłuszeństwo doprowadzi do zniszczenia i wygnania. Mojżesz zna ludzi na tyle dobrze, że wie, że ostatecznie wybiorą bunt. Jednak nawet wtedy Mojżesz przewidywał nadejście dnia, w którym Bóg da Izraelowi nowe serce, aby mogli w pełni kochać Boga i żyć.

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkiem: https://bibleproject.com/learn/deuteronomy/

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób.

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem: https://bibleproject.com/polish/

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski