Przejdź do treści

Omówienie Księgi Wyjścia cz. 1 (BibleProject)

  • przez
Omówienie Księgi Wyjścia, część 1 – film wyprodukowany przez BibleProject

Bóg ratuje Izraelitów z niewoli i konfrontuje zło faraona.

Jak Bóg reaguje, gdy jego lud woła do niego? Pierwsza część Księgi Wyjścia opowiada o potężnej konfrontacji między Bogiem a niesprawiedliwością faraona. Ta część jest narracją w szybkim tempie, która prowadzi do boskiej sprawiedliwości, ratunku i wyzwolenia.

Pozwól moim ludziom odejść

Rodzina Abrahama wypełniła pierwotne przykazanie Boże, aby być płodnymi, rozmnażać się i napełniać ziemię (Księga Wyjścia 1: 7). Ale zamiast rządzić u boku Boga w jego dobrym świecie, Izraelici znaleźli się w niewoli okrutnego przywódcy w ziemi egipskiej.

W odpowiedzi na ich wołanie Bóg powołuje Mojżesza na swego przedstawiciela, aby wyzwolić Izraelitów. Mojżesz stawia czoła faraonowi i bogom Egiptu poprzez dziesięć plag, których kulminacją jest Pascha. Bóg uśmierca pierworodnych synów kraju, ale zapewnia sposób uniknięcia plagi poprzez krew jagniąt.

Kiedy Egipcjanie ścigają uciekających Izraelitów, Bóg rozdziela wody morza, aby Izraelici przeszli przez nie a armię faraona podążającą za nimi morze pochłania. Pierwsza pieśń pochwalna wywyższa Boga jako króla i odkupiciela. Jednak wkrótce potem Izraelici zaczynają narzekać, pokazując własną zatwardziałość serca.

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkiem: https://bibleproject.com/explore/exodus-1-18/

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób.

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem: https://bibleproject.com/polish/

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski