Przejdź do treści

Omówienie Księgi Wyjścia cz. 2 (BibleProject)

  • przez
Omówienie Księgi Wyjścia, część 2 – film wyprodukowany przez BibleProject

Bóg inicjuje przymierze z Izraelem pomimo ich buntu i obiecuje swoją obecność.

Na górze Synaj Bóg zaprasza Izrael do zawarcia przymierza. Pragnie uczynić ich narodem kapłanów, aby byli błogosławieństwem dla innych narodów. Ale Izrael natychmiast traci zaufanie do Boga.

Wejście na górę

Pierwsze osiemnaście rozdziałów Księgi Wyjścia opisuje, jak Bóg w cudowny sposób wyzwolił Izrael z Egiptu. Gdy zbliżają się do góry Synaj, obecność Boga okrywa górę ciemną chmurą. Mojżesz wspina się na nią jako przedstawiciel ludu, aby otrzymać Boże prawo i plan dla własnej przestrzeni mieszkalnej Boga, Tabernakulum (Przybytku).

Wypełniony symbolicznymi obrazami ogrodu Edenu, Tabernakulum stało się miejscem, w którym przestrzeń Boga nakładała się na przestrzeń ludzkości. Zaraz po tym Izrael łamie przymierze, ale Mojżesz wstawia się za nimi, prosząc Boga, aby przypomniał sobie o swojej obietnicy złożonej Abrahamowi.

Bóg ustępuje i ponownie ustanawia przymierze. Tabernakulum jest ukończone i wypełnia go chwała Boża. Jednak Mojżesz nie może wejść do tego mikro-Edenu z powodu własnego kompromisu.

Opis wideo został przetłumaczony z języka angielskiego, oryginalny tekst opisu dostępny jest pod linkiem: https://bibleproject.com/explore/exodus-19-40/

BibleProject to niekomercyjne studio animacji zajmujące się produkcją krótkich, w pełni animowanych filmów, dzięki którym treść Biblii może być dostępna dla wszystkich, wszędzie. Tworzone filmy, podcasty i inne materiały są rozpowszechniane za darmo, by pomóc ludziom poznawać historię biblijną w nowy sposób.

Polska część strony internetowej BibleProject jest dostępna pod linkiem: https://bibleproject.com/polish/

Zachęcamy również do subskrypcji polskiego kanału BibleProject na YouTube: https://www.youtube.com/c/BibleProjectPolski